Tahliye merdiven: inşaat için temel gereksinimler – nwhistorycourse.org

The BlogTahliye merdiven - Herhangi bir kamu binasının inşaatının zorunlu unsurTahliye merdiven - hiçbir zdaniyaEvakuatsionnye merdivenleri tasarımının zorunlu unsur sağlamdır. Onlar en güvenilir ve güvenlidir. Bir yangın, deprem ve diğer acil durumlarda sırasında, bina dışına güvenli bir kişiyi sağlarlar. Bu merdiven bina inşa edildiği çizim, yönünden sağlanmalıdır. Konumu binanın tasarım ve büyüklüğüne bağlıdır. Belli kurallar vardır. Onları kullanarak, merdiven kurulumunu yapmak. Gereksinimler kesinlikle inşaat sırasında dikkate alınır.


kamu binalarında tahliye merdiven nelerdir

Zorunlu tahliye bir kamu binasında olmalıdır tasarım, merdivenleri. apartmanlarda, onlar esastır. Güvenli bir iniş ve bina dışına bir yangın esnasında ve diğer acil durumlar sağlarlar.

tasarım aşamada merdiven her detayını düşünülmüş.

Tahliye merdiven temel amacı - acil durumlarda katlar her birinden insanların güvenli bir inişTahliye merdiven temel amacı - acil durumlarda katlar her birinden insanların güvenli bir iniş

Tahliye merdiven kümesi:

 • okul ve anaokulunda;
 • fabrikalar ve endüstriyel tesislerde;
 • Farklı türde çok katlı binalarda.

Bu yapılarda sayesinde ziyaretçiler, çalışanları veya kiracılar güvenle hayatlarını tehlikeye atmadan binayı terk edebilir. Binanın ayrı arka kapı varsa başka tahliye merdiven çıkışı vardır.


Bina fazla üç katlıdır ise böyle bir merdiven planı çizim dahil edilmesi gerekiyor. işleyemez onun varlığı yapım olmadan - bu yangın güvenliği kurallarına aykırıdır.

Hangi acil durum merdiven yükseklikte olmalıdır

Merdiven ve bina türü, yüksekliğine bağlıdır. Yüksekliği ayarlanabilen teknik kurallara olan tüm öngörülen ölçüler içinde. ve binanın tüm düzenleyici gereksinimleri tasarım ve yapımında dikkate GOST uyması gerekmektedir alır.

Tahliye merdiven Tüm ana parametreler kesinlikle GOST düzenlenirTahliye merdiven Tüm ana parametreler kesinlikle GOST düzenlenirMerdivenin yüksekliği 1.9 m (göz) ya da daha fazla arasındadır. teknik katlarda Acil durum çıkışları 1.8 m yüksekliğe sahip olmalıdır.

merdiven yüksekliği aşamaları ve yükselticinin sayıda oluşur. Onların sayısı da kurallara tabidir.

Sahne fazla 0,22 m. Bu gereklilik SNIP binası uyulmalıdır değil bir yüksekliğe sahip olmalıdır.

Kaçış yolları üzerinde merdiven çekik: temel gereksinimler

Farklı merdivenleri yürüyüşleri Eğimli belirli bir değerdir. üstü döşemeler olarak 1 arasında bir değere sahiptir: 2 arasındadır. Ana okullarında kaçış yolları üzerinde merdiven eğik 45 derece geçmemelidir. Ve diğer kamu binaları için - 60 derece.

Kaçış yolları üzerinde Optimum eğim merdiven 1: 1'dir. Daha olabilir, ama 1'i geçmemelidir: 2.

Kabul edilebilir merdiven eğimi toplam formüle göre hesaplanır.

kamu binalarında İç tahliye merdiven

Değişik tip ve amaç kamu binalarında kullanılan iç tahliye merdivenleri. Metal ya da beton yapıların imal edilmiştir. Betonarme, betonarme veya çelik konstrüksiyon ateşe dayanıklıdır.

İç acil merdivenler imalatı için ahşap, kaygan ve toksik maddeleri kullanmayın.

Bu tür merdivenler refrakter malzeme ile kaplanmış - bir boya.

Tahliye merdiven refrakter veya yanıcı malzemelerden sadece üretilmektedirTahliye merdiven refrakter veya yanıcı malzemelerden sadece üretilmektedir


İç merdivenler basit bir yapıya sahiptir. Onlar sorunsuz ve rahat bir seviyede olmalıdır.

İç merdiven iki tipi vardır:

 • merdiven boşluğu yüklü;
 • Açık bir yapıya sahiptir.

İç merdiven yürüyüşü genişliğine bağlıdır iyi bant genişliği, sahip olmalıdır. Bu insanların belirli sayıda için tasarlanmıştır. genişliği en az 0,7 m. en fazla 22 cm'den bir basamak yüksekliği, 25 cm adımları genişliği olmalıdır.

Yangın durumunda insanların hareket tahliye merdivenleri kurulan merdiven, üzerine yapılabilir. Bu somut merdiven.


Tahliye, dış metal merdivenler

Tahliye merdiven çökelmesini geçen sert bir dış sabit bir yapıya sahiptir. Kar, çamur, kum, su merdiven basamaklarında birikir olmamalıdır.

eskrim parmaklıklara için kullanılır. Bunlar paslanmaz çelik, metal borulardan imal edilmiştir. merdiven kaplı korozyon önleyici malzemeyi Construct - özel bir boya.

Metal - Yangın merdivenleri üretimi için en yaygın olarak kullanılan malzemeMetal - Yangın merdivenleri üretimi için en yaygın olarak kullanılan malzeme

Acil dış merdiven imalatında kullanılan malzemeler:

 • kiriş profilleri veya boru (çelik) imal edilmiştir;
 • adımları ve tırabzan için genişletilmiş metal, CTL ve takviye çubuklarının uygun tabakalardır.

Alt kaplamalar (PVL) kendi kendini temizleme yeteneğine sahip bir kafes yapısına sahip. Çalışma sırasında, bunlar buz olmamalı.

Acil durumlarda, insanlar merdivenin iniş sırasında güvenlik önlemleri unutun. Bir erkek iniş sırasında düştü için Bu nedenle, kaygan veya kirli olmamalıdır. nedeniyle kafes yapısına, egzoz yaprak sahip şişirme metal aşamaları. Bu nedenle yağış adımların yüzeyinde kalmaz.

Kamu çok katlı binalar, metal dış merdiven yol (farklı bölgelerinden gelen) çeşitli acil çıkışları olmalıdır.

yapıların farklı tipleri için tahliye merdiven genişliği

SNIP kayıtlı binaların çeşitli tahliye merdiven genişliği. Binanın güvenli exit insanların belirli sayıda sağlamak için en uygun olmalıdır.

Tahliye merdiven genişliği kurulan norm daha az olmamalıdır.

Binaların farklı türleri kendi genişliğini merdiven ve olabilir için:

 • 135 mm;
 • 120 mm;
 • 90 mm.

merdivenin genişliği aynı anda binada olabilir maksimum kişi sayısına bağlıdırmerdivenin genişliği aynı anda binada olabilir maksimum kişi sayısına bağlıdır

katta insan sayısı tiyatro, kulüp, sağlık merkezleri ve büyük hastanelerde yüklü 200'den fazla tür tahliye merdiven ise merdiven birinci genişlik, binalar için kullanılır.

Merdivenler 120 mm diğer kamu binaları için ayarlanır. Bu merdivenler çok sayıda insanın tahliyesi için amaçlanmamıştır. 90 mm'lik bir genişliğe sahip bir merdiven diğer durumlar için kullanılır.

iniş genişliği Mart genişliğinden daha az olmayacak şekilde: aynı ya da daha fazla.

Üçüncü tip tahliye merdiven için şartlar

Tahliye yüksek talepleri merdivenleri ile. Onların inşaat rahat ve güvenli bir cihaz olmalıdır. merdiven çeşitleri, farklı vardır, bu yüzden onlar için gereksinimleri farklıdır. İmalat çizim için kullanımları.

Dış kaçış merdivenleri bir yükseklikten düşen insanları korumak için parmaklıklar olması gerekir.

TTC (tipik akış şeması), metal merdiven oluşturmak için kullanılır. tüm yapının montajı Onun için manuel olarak yapılır. Sonra, bir merdiven testi ve güç bir test.

En yaygın tahliye merdiven - merdiven üçüncü türüdürEn yaygın tahliye merdiven - merdiven üçüncü türüdür

Tahliye için zorunlu şartlar dışında üçüncü tip merdivenleri:

 • Sadece Sustainer olabilir;
 • merdiven penceresinden mesafe - 1 metre;
 • lastik sırtının genişliği 250 mm 'dir;
 • basamak yüksekliği 220 mm'den fazla olmalıdır;
 • Merdivenler yüksekliği 1,2 m engellerini sahip olmalıdır;
 • en az 7,5 cm - çitler ve taşınabilir arasında ilerleyen bir boşluk olması gerekmektedir.

Periyodik olarak tamir için tahliye merdiven ve hazırlanan maliyet tahminleri kontrol edin. Bu ihtiyaç yerini ve hangi miktarda etmek öngörmektedir.

Metal tahliye dış merdivenler: tasarımlarının türleri

Metal tahliye dış merdivenler karmaşık veya basit yapıya sahip olabilir. merdiven sorumlu ve önemli anı tasarlama, böylece performans dikkate binanın kendisinin büyüklüğünü ve yapısını alarak çizimler kullanılarak.

Tahliye dış merdiven aşağıdaki türlerden ayrılır:

 • dize Açık;
 • Çerçevesiz raylar;
 • monolitik;
 • Metal stringers yangın.

Herhangi dış merdiven güvenli olması ve onların işlevlerini yerine değil, aynı zamanda estetik görünmelidir sadece.

Aparatı tahliye merdivenleri: Tasarım trehmarshevaya

Tahliye merdiven aşamaları, platformlar, parmaklıklar belirli sayıda oluşur.

Kutular en az 1.2 m. Muhafazası sadece bir tarafında mevcut olabilir olmayan uygun yükseklikte olmalıdır. ikinci yan duvar gibi bir çit sonra hareket eder.

En uygun ve operasyonda güvenli birkaç yürüyüşleri Tahliye merdivenEn uygun ve operasyonda güvenli birkaç yürüyüşleri Tahliye merdiven

Trehmarshevaya merdiveni üç on altı adımları içermelidir. Bu tür tasarımlar üyelik alternatif yürüyüşlerde sayılabilir. Trehmarshevye bir kat içinde tanzim edilmiştir, üç yürüyüşü içerir.

Trehmarshevaya yapısı, aşağıdaki elemanlardan oluşur:

 • birbirine bağlanmış iki aşamaları;
 • Paralel kirişler.

kirişler GOST ve bölme gereklerine kayıtlı belirli bir açı vardır.

Tahliye rota binanın çatısından kullanabilir. Ama bu durumda çatı alanı istismar ve özel donanımlı olmalıdır.

monte tahliye merdiven olarak (video)

Tahliye merdiven - Yangın, duman, deprem sırasında çalıştırılan bir tasarım. Bu nedenle, onların kesinlikle talep üzerine tasarımı. Merdiven dayanıklılık ve uygunluk periyodik denetimler için test. Ana gereksinimi: onlar güvenli olması ve insanların büyük akışını dayanmak zorundadır. 

Uygun tahliye merdiven (fotoğraf örnekler)

121original0001922012201512572702015 detsad-kuzmolovo2015 zoopark2016-severveter10624155DSCF2147

Leave a Comment

Your email address will not be published.

− 3 = 2

Adblock
detector