The BlogOptymalna wielkość kroków pozwoli schody wygodne i bezpieczneOptymalna wielkość kroków pozwoli schody wygodne i bezopasnoySuschestvuyut szczególne zasady i normy, które regulują optymalny rozmiar schodach na drugie piętro. Jeśli spełniają wymagane standardy, drabina będzie trwać przez wiele lat, a nie poddawania ich właścicieli na niepotrzebne ryzyko.


standardowe drabina

Ponadto, drabina musi uwzględniać wymagania właścicieli.

Wybierz rozmiar kroki należy, biorąc pod uwagę jak osobiste preferencje i wszystkich członków rodzinyWybierz rozmiar kroki należy, biorąc pod uwagę jak osobiste preferencje i wszystkich członków rodziny

a mianowicie:

 • Odpowiedni luz;
 • Estetyczny wygląd;
 • komfort;
 • Bezpieczeństwo.

A także z tym - zgodnie z GOST i SNIP tej drabiny nie tylko cieszyć oko, lecz również służyć przez wiele lat. To właśnie te normy, jak również inne, mniej ważne parametry zapewniają bezpieczne poruszanie się po drabinie. Jest to szczególnie prawdziwe w odniesieniu do rodzin, w których są dzieci lub osoby starsze. Sam schody mogą mieć dowolny kształt i wygląd - to zależy wyłącznie od osobistych preferencji.


Ale wybór kupujących często zatrzymuje się na konstrukcji drewnianych: najbardziej trwałe, odporne i piękne.

Najbardziej komfortowe i bezpieczne są uznawane za standard poziom. Ich parametry są regulowane przez wysokość 15-19 cm, a szerokość - 30. W typowym drewniane schody szerokości wynosi 27 cm, a w narożnikach lub w ruchu na etapie pełza tzw występ (lub nos). Jej szerokość jest po prostu równa brakujących trzech centymetrów.

Rozmiar szczeble drabiny: GOST

Aby nie musieli zmagać się z, co powinno być proste kroki i opadanie lub wznoszenie nie przynieść problemy, specjalne przepisy zostały ustalone: ​​biorą pod uwagę wszystkie niezbędne normy i detal malowane całe zlecenie. Najważniejszą częścią schodów są, oczywiście, scena.

Zanim zdecydujesz się na wielkości etapów, konieczne jest najpierw dokonać wszystkich niezbędnych pomiarówZanim zdecydujesz się na wielkości etapów, konieczne jest najpierw dokonać wszystkich niezbędnych pomiarówNa przykład, gdy rysunek jest wykonany dla przyszłych drabiny, należy wziąć pod uwagę następujące parametry:

 • Kąt nachylenia schodów;
 • Ich samej szerokości;
 • wysokość;
 • Szerokość marca;
 • Głębokość bieżnika;
 • Szerokość kroku.

Dla standardu prywatnym domu powinna być minimalna szerokość 70 cm, bez uwzględnienia barierki - ich szerokość jest rozpatrywany oddzielnie. Standard nie polecić wąskie schody, ale pozwala podobną konstrukcję - rodzaj „gęsiego kroku” schody lub na strychu.

Szerokość krokiem jest obliczenie. Zazwyczaj prywatnych domach. - wynosi od 60 do 65 cm, biorąc Obliczając wzorze 2m + B = 60-65, 2W, w którym - dwie szerokości, a B - krok wysokości.

Optymalna wielkość stopniach schodów w domu

Przy obliczaniu wielkości schodach na drugie piętro, trzeba znać pewne niuanse.

Wykonywanie obliczeń i wybrać odpowiedni rozmiar z kroki pomogą SpecialistWykonywanie obliczeń i wybrać odpowiedni rozmiar z kroki pomogą Specialist

Są to:

 • Wielkość pionowego 15-18 cm;
 • Bieżnik - 30 cm;
 • Długość kroku wygodne z miernikiem, lepiej 120 cm.

Liczba samych kroków nie są zbyt trudne do oszacowania. Aby to zrobić, trzeba znać ten parametr jako wysokość podłogi. Dokładność musi być całkowita, w przeciwnym razie etapem będzie inna wielkość. Normy zalecane kroki, aby ustawić wysokość 15 cm, ale może się nieznacznie różnić.

Następnie należy uzyskać wysokość podłogi w centymetrach podzielona przez wysokość schodów, a następnie podjąć jedną, jako ostatni etap będzie sama.

I trzeba brać pod uwagę lukę, czyli wysokość schodów do górnej bariery. Jest to co najmniej dwa metry - lub muszą stale bandażem na głowie będzie siniaki. Rysunki i obliczenia jest zalecany do specjalistów - bez niezbędnych umiejętności prawdopodobnie błędów krytycznych. Jest bardzo ważne, aby wytwarzać trwałe i kompleksowe szkolenia w celu uniknięcia różnych trudności.


Jaka jest średnia wielkość stopniach schodów

Standardowe wymiary etapów określonych w GOST i SNIP - aby te specyfikacje uzyskuje niemal doskonały design.

Rozmiar etapów zależy również od jego ogólnej liczbieRozmiar etapów zależy również od jego ogólnej liczbie

Podstawowe normy, które muszą być brane pod uwagę:

 • Kroki nie różnią się pod względem wielkości, maksymalna - 5 mm;
 • Wysokość etapie nie powinna być mniejsza niż 15 cm, ale nie powinien przekraczać 20 cm;
 • Od drzwi do schodów - nie mniej niż jeden metr, ale ta odległość powinna przekraczać szerokości drzwi;
 • Wymiary okapu - nie więcej niż 3 cm;
 • Głębokość bieżnika 23 do 35 cm;
 • Najwęższą częścią nawijarki - szerokość 10 cm - 40 cm, a torami - 25 cm.

Drabiny składane są zalecane opcje przynajmniej 600h1000h1200 że pozostaje bezpieczna. Jeśli konfiguracja i dostępność powierzchni pozwala, etapy mogą być znacznie szersze. Jest to przydatne do drugiego piętra, można wygodnie wnieść meble lub inne przedmioty ogólnej. Jest jeszcze jedna zaleta - klatka schodowa z szerokimi krokami wygląda imponująco, reprezentacyjny i kosztowne.


Na spirali schody parametry nie różnią się zbyt wiele. Szerokość schodów - nie mniejsza niż 20 cm, obok środkowej belki. - 10 cm, a w najszerszym - 40.

Należy pamiętać, że wszystkie kroki muszą być zamontowane pod kątem 1 stopnia, która pozwoli uniknąć gromadzenia się wody, brudu i kurzu na schodach.

kroki drabinie

Ta opcja jest prawie najważniejszy. Z innych jego obliczenia są przeprowadzane, a także zależy od komfortu i bezpieczeństwa ruchu na kolejnych etapach. Przeliczył ruch może nawet prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia - od nadmiernego napięcia w celu utrzymania stabilności często ból nóg, zwłaszcza u osób starszych.

Aby prawidłowo wykonać czynności obliczeniowych, trzeba skupić się na konkretnych wymagańAby prawidłowo wykonać czynności obliczeniowych, trzeba skupić się na konkretnych wymagań

Obliczenia zostały dokonane zgodnie z pewnymi wymaganiami, które ostatecznie mogą różnić się od SNP. To nie jest przerażające, ponieważ przepisy budowlane podsumować tylko informacje.

tak więc:

 1. Suma szerokości bieżnika i wysokości wznoszenia powinna wynosić około 440 mm, w tym kąta zwężającego samego drabiny. Po tym wszystkim, co to jest, im wyższa wysokość pionu.
 2. Przez dodanie podwójnej średnicy nośna i szerokości bieżnika muszą koniecznie wyjście od 600 do 650 mm.
 3. Jest całkowicie bezpieczne drabiny, dla których różnica między wielkością pionu i bieżnikiem około 46 mm.
 4. Wysokość i szerokość różnych etapach, a maksymalnie 5 mm.
 5. Długość wiązek drabinkowych wpływa na nachylenie (jest to prawie pionowo), który z kolei może wpłynąć na wysokość schodów.
 6. Wysokość wpłynie na ilość, jak i na szerokość.

Jeśli coś nie pasuje, to nie działa lub jest, ale nie zgodnie z planem, to nie musi rozpaczy. Może to nie jest błąd - można ją zmienić, aby rozwiązać konfiguracji i drabina typu.

Szerokość schodów: norma

Jakie są więc dopuszczalna szerokość normą? Wszystkie parametry schodów jest bardzo zależne od siebie. Szerokość zależy od obliczeń wynikające wysokości.

Dlatego konieczne jest, aby opierać się na pewnych zasadach:

 • Idealny dla szerokiego zakresu domach prywatnych wynosi 120 cm;
 • Szerokość tej samej fazie - 25 cm;
 • Jeśli jest balustrada - 80 cm;
 • W przypadku braku poręczy - 60 cm;
 • Do napędu - nie mniejsza niż 60 cm, za wyjątkiem konstrukcji „gęsiej kroku”.

Myślenie projektowania drabinie, ważne jest również, aby wziąć pod uwagę szerokość schodów, które musi być wygodne dla wszystkich członków rodzinyMyślenie projektowania drabinie, ważne jest również, aby wziąć pod uwagę szerokość schodów, które musi być wygodne dla wszystkich członków rodziny

Oczywiście, w celu ustalenia szerokości powinny być oparte na nogę - musi całkowicie mieścić się w kroku. Ponadto, wyjątek reguły i będzie składanych schodów - ich szerokość może być mniejsze, ale nie poniżej progu 20 cm.

Będzie to zależeć od szerokości i odstępie kątowym, czyli nachylenia klatki schodowej. Na przykład: szerokość 20 cm, optymalne wysokość będzie taka sama, a kąt nachylenia - dokładnie 45 °. Jednak, jeżeli szerokość 40 cm i wysokość 10 cm, a kąt 14 stopni i 10 minut.

Ze względu na rozwój technologii i pojawienie się różnych innych materiałów konstrukcyjnych schodów, różne standardy i wymogi stał się znacznie bardziej. Dopasować je całkowicie rzadko ktoś wychodzi - dlatego zaleca się, aby skontaktować się z ekspertami lub kupić gotowy projekt, a nie stara się wznieść swoje własne ręce - umiejętności potrzebne tutaj.

Istnieje jeszcze kilka szczegółów, które są ważne, aby wiedzieć:

 1. Jeśli drabina będzie działać w sposób ciągły i powinien być naprawiony.
 2. Wyładunek jest równa szerokości schodów.
 3. Konieczne jest, aby zwrócić uwagę na SNP, który reguluje wysokość balustrady - od sufitu do poręczy nie może być mniejsza niż 190 cm, a najlepiej 200.

Optymalna wielkość stopniach schodów (film)

Klatka schodowa w domu lub mieszkania - rzecz konieczna i użyteczna. Aby zainstalować windę - przynajmniej, drogie i bezsensowne, przez wzgląd na dwóch piętrach. Właściwy dobór i prawidłowe obwód rysunek upewnić się, że drabina będzie trwać długo, a także dekoracji domu.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

40 − 35 =