merdiven adımların büyüklüğü ne olmalıdır: 6 seçenek

merdiven adımların büyüklüğü ne olmalıdır: 6 seçenek

12 October 2017adımların en uygun boyutu yapacak merdiven rahat ve güvenliadımların optimum büyüklük merdiven rahat ettirmek ve ikinci kata adımların en uygun boyutu yöneten özel kuralları ve standartları bezopasnoySuschestvuyut olacaktır. Eğer gerekli standartları karşılaması durumunda gereksiz riske sahiplerini tabi olmasa da, merdiven, uzun yıllar sürecek.


Standart merdiven

Buna ek olarak, merdiven dikkate sahiplerinin gereksinimlerini almalıdır.

should kişisel tercih olarak dikkate alınarak edilecek adımların büyüklüğünü ve tüm aile bireylerini seçshould kişisel tercih olarak dikkate alınarak edilecek adımların büyüklüğünü ve tüm aile bireylerini seç

yani:

 • Müsait temizleme;
 • Estetik görünüm;
 • konfor;
 • Güvenlik.

Ve artı Buna - GOST uygunluk ve sadece göz memnun olmaz, aynı zamanda uzun yıllar hizmet etmek merdiveni SNIP. Bu standartlar, hem de diğer bazı daha az önemli parametreler merdivenin güvenli hareketini sağlamak olduğunu. Bu çocuk veya yaşlı insanlar var aileler için özellikle doğrudur. Merdiven kendisi herhangi bir tasarım ve görünüm olabilir - bu kişisel bir tercih tamamen bağlıdır.


Ama alıcıların seçimi genellikle ahşap yapılar durur: En dayanıklı dayanıklı ve güzel.

En rahat ve güvenli standart seviye olarak kabul edilmektedir. Bunların parametreleri de 15-19 cm yüksekliğe ve genişliğe düzenlenir - Tipik bir ahşap merdiven genişliği 30. 27 cm'ye eşit olmakla birlikte, köşelerde veya adım hareket olarak adlandırılan çıkıntı (veya burun) sürüngenler. Onun genişliği eksik üç santimetre sadece eşittir.

Boyut merdiven basamaklarının: GOST

Amacıyla adımları ve ne olması gerektiği, güreşmek zorunda değildir kolay iniş veya sorunları getirmemiştir çıkış, özel düzenlemeler getirilmiş: bunlar dikkate gerekli tüm standartları almak ve detay tüm iş emri boyadı. merdiven en önemli parçası, elbette, sahne vardır.

Eğer adımların büyüklüğüne karar vermeden önce, gerekli tüm ölçümler yapan ilk gereklidirEğer adımların büyüklüğüne karar vermeden önce, gerekli tüm ölçümler yapan ilk gereklidirÖrneğin, bir çizim gelecek merdiven için yapıldığı zaman, aşağıdaki parametreleri göz önüne almalıyız:

 • Merdiven eğim açısı;
 • Bunların aynı genişliği;
 • yüksekliği;
 • Mart genişliği;
 • lastik sırtının derinliği;
 • adım genişliği.

özel bir ev standart Otokorkuluklarla dikkate almadan, 70 cm'lik bir minimum genişlikte olmalıdır - genişlik ayrı kabul edilir. Standart dar merdivenlerden tavsiye ama benzer bir tasarıma izin verir vermez - türü "kaz adımı" merdiven veya tavan.

adım genişliği hesaplamaktır. Tipik haliyle, evde -., Iki genişlik, ve - B - adım yüksekliği formül 2m + B = 60-65, 2w hesaplanırken alarak 60 ila 65 cm arasındadır.

Evde merdivenin adımların optimum büyüklük

ikinci kata adımların büyüklüğünü hesaplarken, sen bazı nüansları bilmemiz gerekir.

hesaplamaları yapıp Uzmanı yardımcı olacak adımların doğru boyutu seçmek içinhesaplamaları yapıp Uzmanı yardımcı olacak adımların doğru boyutu seçmek için

Bunlar:

 • Boyut yükseltici 15-18 cm;
 • Sırtı - 30 cm;
 • sayaçtan rahat adım uzunluğu, 120 cm daha iyidir.

kendileri adımların sayısı hesaplamak çok zor değildir. Bunu yapmak için, zemin yüksekliği olarak bu parametreyi bilmemiz gerekir. Doğruluk aksi sahne boyutunda farklı olurdu, mutlak olmalıdır. Standartlar 15 cm yüksekliğini ayarlamak için adımları tavsiye ancak, hafifçe değişebilir.

Sonra son adım olarak kendisi olacak, adımların yüksekliği bölü santimetre cinsinden kat yüksekliğini almak ve sonra bir tane almak gerekir.

Ve hesaba üst bariyere merdiven yüksekliği boşluğu, almalıdır. veya sürekli morluklar olacaktır kafasına sarmak zorunda - Bu, en az iki metredir. Çizimler ve hesaplamalar profesyonellere tavsiye edilir - Gerekli becerileri olmadan ölümcül hatalar muhtemeldir. Çeşitli zorlukları önlemek için kalıcı ve kapsamlı eğitim üretmek için çok önemlidir.


merdivenin adımların standart boyutu nedir

GOST belirtilen ve adımların Standart ölçüler SNIP - bu özellikler neredeyse mükemmel bir tasarım elde edilir için.

adımları boyutları aynı zamanda bunların toplam sayısına bağlıdıradımları boyutları aynı zamanda bunların toplam sayısına bağlıdır

dikkate alınması gereken temel standartlar:

 • Adım büyüklüğü, en farklı olmamalıdır - 5 mm;
 • kademesinin yüksekliği en az 15 cm olmalıdır, ancak 20 cm'den fazla olmamalıdır;
 • merdivenlerden Kapıdan - en az bir metre, ancak bu mesafenin kapının genişliğini aşmalıdır;
 • saçak boyutları - 3 cm fazla;
 • 23 ila 35 cm, taban yüzünün derinliği;
 • çapında, 10 cm - - 40 cm, Kaçak - 25 cm sarım dar kısmı.

Katlanabilir merdivenler hâlâ güvenli en az 600h1000h1200 için seçenekler tavsiye edilir. yapılandırma ve mekan kullanılabilirliği izin veriyorsa, adımlar çok daha geniş yapılabilir. İkinci katta yararlıdır, konforlu genel mobilya veya diğer öğeleri getirebilir. bir daha avantajı var - Geniş adımlarla bir merdiven, etkileyici prezentabl ve pahalı görünüyor.


spiral için merdiven parametreleri çok fazla farklılık yoktur. . 10 cm ve en geniş parçası - - 40 bundan sonra merkez kirişe daha düşük olmayan 20 cm - merdiven genişliği.

Tüm adımlar merdivenlerde su, kir ve toz birikmesini önlemek için yardımcı olacaktır 1 derece bir açıyla monte edilmelidir akılda tutulmalıdır.

Adım merdiven basamakları

Bu seçenek neredeyse en önemlisidir. onun diğer hesaplamalardan yürütülmektedir ve aynı zamanda gelecekteki adımlara konfor ve hareket güvenliği bağlıdır. Miscalculated hareket da sağlık durumunun kötüleşmesine neden olabilir - yüksek gerilimden, özellikle yaşlılarda, stabilitesi çoğu zaman ayaklarının korumak için.

Düzgün hesaplama adımları yapmak için, özel gereksinimlere üzerinde durulması gerekenDüzgün hesaplama adımları yapmak için, özel gereksinimlere üzerinde durulması gereken

Hesaplama sonuçta SNP farklılık bazı düzenlemelerine göre yapılır. bina kodları sadece bilgileri özetlemek, çünkü korkutucu değil.

Yani:

 1. yükselticinin taban yüzü genişliği ve yüksekliği toplamı merdiven kendisinin konik açısı da dahil olmak üzere yaklaşık 440 mm olmalıdır. Sonuçta, ne olduğunu, yükselticisi yüksekliği artar.
 2. bir çift boyutlu yükseltici ve taban yüzü genişliği ekleyerek gerekir mutlaka 600 650 mm çıkış.
 3. Bu kesinlikle güvenli merdiveni, olan yaklaşık 46 mm yükselticinin boyutu ve taban yüzü arasındaki fark.
 4. boy ve farklı aşamalarında genişliği 5 mm bir süreye sahiptir.
 5. merdiven kirişlerin uzunluğu sırayla adımların yüksekliğini etkileyebilir eğimi (neredeyse dikey) etkiler.
 6. yükseklik miktarının yanı sıra genişliğine etkiler.

şey uymuyorsa, o iş ya gider, ama planlı olarak değil, bu umutsuzluk gerekmez gelmez. Belki bu bir hata değildir - yapılandırma ve merdiven türü çözmek için değiştirebilirsiniz.

merdiven genişliği: norm

normun izin verilen genişliği Nedir o halde? merdivenin tüm parametreler birbirlerine çok bağlıdır. genişlik elde edilen yükseklik hesaplarına dayanır.

Böylece bazı kurallara güvenmek gereklidir:

 • 120 cm olacaktır, evlerde, geniş bir zaman dilimi için idealdir;
 • Aynı aşamada genişliği - 25 cm;
 • bir ray varsa - 80 cm;
 • bir korkuluk yokluğunda - 60 cm;
 • tahrik için - "kaz adımı" inşaatı hariç en az 60 cm.

tasarım merdiveni düşünme, hesaba tüm aile üyeleri için rahat olması gerekir adımların genişliğini almak da önemlidirtasarım merdiveni düşünme, hesaba tüm aile üyeleri için rahat olması gerekir adımların genişliğini almak da önemlidir

Tabii ki, genişliğini belirleyen ayağınızın dayanmalıdır - tamamen adım rahatça sığması gerekir. Aynı zamanda, özel bir kural ve katlanır merdivenleri olacak - genişlik küçük, fakat 20 cm eşiğinin altında olabilir.

Bu örneğin merdiven eğimi genişliği ve açısı, bağlıdır. Örneğin: - tam 45 derece, 20 cm genişliğinde, en uygun yükseklik, aynı ve bunlann eğim açısı olacaktır. Fakat 40 cm genişlik ve yüksekliği 10 cm olan ve açı 14 derece ve 10 dakika ise.

Teknolojinin gelişimi ve merdiven için diğer yapı malzemelerinde çeşitli ortaya çıkmasına, farklı standartlar ve şartlar çok daha olmuştur. Birisi çıkar tamamen nadiren eşleştirmek - burada gerekli bir beceri - uzmanlar başvurun ya da daha doğrusu kendi ellerini dikmeye çalışmak yerine, hazır tasarım satın almak için tavsiye edilir yüzden.

bilmek önemlidir hala birkaç ayrıntı bulunmaktadır:

 1. merdiven sürekli olarak çalışacak ve olacaksa sabit olmalıdır.
 2. Sahanlıklar adımları genişliğine eşit olacaktır.
 3. tırabzan tavan az 190 cm'den ve tercihen 200 olacaktır gelen - korkuluk yüksekliğini ayarlar SNP, dikkat etmek gereklidir.

merdiven adımlarının uygun boyutu (video)

ev veya dairede merdiven - gerekli ve yararlı bir şey. bir asansör yüklemek için - en azından, pahalı ve anlamsız, iki katlı uğruna. Uygun seçim ve doğru çizim devre merdiven uzun bir süre sürecek ve aynı zamanda ev dekore sağlamak.

Комментарии

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 3 = 3

map